Scientific Programme

 

 


07 May, Thursday 08 May, Friday 09 May, Saturday

09:00 - 10:00 Opening Ceremony and Plenary Session 1.1
Dana Tapaloaga (Chairman of Local Organising Committee)
Munis Dundar (President of EBTNA)
Razvan Ionut Teodorescu (Rector, UASVM Bucharest)
Sorin Mihai CÎMPEANU (Minister of Education of Romania and Honorary President of the Congress)
   
Innovations in Biotechnology
Chairman: Munis Dundar 
Kevan Gartland, Munis Dundar, Mariapia Viola Magni,  Tommaso Beccari, Fabrizio Bruschi, Jill S Gartland
10:00 - 10:30 Plenary Session 1.2
Current Status of Biotechnology in Romania
Chairmen: Dana Tapaloaga, Gheorghe Campeanu
Dana Tapaloaga, Gheorghe Campeanu , Tudor Viorel Tiganescu , Marin Soare , George Darie, Mihnea Costoiu, Calina Petruta Cornea
10:30 - 11:00 Coffee Break
  Chairmen: Yusuf Deeni, Fabrizio Bruschi
  Plenary Session 1.3
11:00 - 11:30 "The Targeting of Epidermal Growth Factor Family Receptors in Ovarian Cancer Therapy”
Yusuf Deeni
  Plenary Session 1.4
11:30 - 12:00 The biotechnological approach to the control of parasitic diseases
Fabrizio Bruschi
12:00 - 12:30 Company presentation of  Illumina Inc. by its distributor ELTA 90MR
The power of new technologies for genomic and trascriptomic analisys in help of Biotechnology industry
Theodor Zamfirov 
12:30 - 13:30 LUNCH
13:30 - 15:00 HALL A
Chairmen: 
Abdelnasser Salah Shebl Ibrahim, Victor Revin
HALL B
Chairmen: Calina Petruta Cornea , Tommaso Beccari, Fatma Sılan
  Oral Presentations
13:30 - 13:40 Production of extracellular alkaline protease by new halotolerant alkaliphilic Bacillus sp. NPST-AK15 isolated from hyper saline soda lakes 13:30 - 13:40 Antiproliferative effects of Evernic acid  on A549 and healthy human cells: an in vitro study
Abdelnasser Salah Shebl Ibrahim Hamit Emre Kizil
13:40 - 13:50 Comparison of aroma production from castor oil by Yarrowia lipolytica in airlift and STR bioreactors 13:40 - 13:50 Screening for antivirals using an {in vivo} honeybee - BQCV model system
Isabel Belo Adriana Aurori
13:50 - 14:00 Activated algae granulation: a biological solution for efficient microalgae harvesting 13:50 - 14:00 On-line prediction of antibody titer by Raman spectroscopy and chemometrics
Olga Tiron Silvère André
14:00 - 14:10 14:00 - 14:10 Measuring the Cytotoxicity of Bioactive N-heterocyclic Compounds Obtained via Enzymatic Catalysis
PROTOFILWW: two year-sampling of protozoa, little metazoa and filamentous bacteria in 37 Portuguese wastewater treatment plants
Ana Nicolau Ioana Otilia Ghinea
14:10 - 14:20 Brain Tumor Detection and Volume Estimation via MR Imaging 14:10 - 14:20 Determination of Cytotoxic and Proliferative Effects of 2-amino-5-nitrobenzonitrile on AGS Cancer Cell Line
Osman Erogul
Mustafa Anar
14:20 - 14:30 Identification of Intracranial Calcifications and Hemorrhages Using MRI-based Quantitative Susceptibility Mapping 14:20 - 14:30 Germ Cell Transplantation into Adult Recipient Fish as a Tool for the Conservation and Propagation of Endangered and Valuable Germlines
Mehmet Sait Dundar Sullip Kumar Majhi
14:30 - 14:40 A web-based application to inform consumers about the products based on corn and soybeans sold in Romania 14:30 - 14:40 A Comparison Study: Behavior of Neuron-like Cells on Naked and Conductive Anodic Alumina Membranes
Domokos Alice Dorottya Sevde Altuntaş
14:40 - 14:50 Analysis of the dynamics of the defensin from germinated lentil seeds 14:40 - 14:50 The Therapeutic Effects of Resveratrol on MSCs Cell-Based Strategies on Degenerative Bone Disease
Marian Butu Sema Yusufoglu
14:50 - 15:00 The Enzymatic Hydrolysis and Fermentation of Lignocellulosic Ultradisperse Particles    
Nelly Atykyan
15:00 - 15:30 Coffee Break
15:15 - 17:45 HALL A
Chairmen: 
Fabrizio Bruschi, Gheorghe Matei
HALL B
Chairmen:
James Bown, Öztürk Özdemir
15:30 - 15:40 Nanostructured metallic supports as ultrasensitive platforms for sequential plasmonic and acoustic detection of biomolecules 15:30 - 15:40 Synthesis, characterization and catalytic activity of CoFe2O4-APTES-Pd magnetic recyclable catalyst
Rodica Elena Ionescu Ebubekir Karaoglu
15:40 - 15:50 Effect of radiated industrial titanium dioxide nanoparticles on brain tubulin 15:40 - 15:50 Antibodies prepared against plant virus proteins expressed in Escherichia coli
Elaheh Tavili Nemat Sokhandan Bashir
15:50 - 16:00 High Performance Mass Sensitive Immunosensor for Ochratoxin A Detection 15:50 - 16:00 Correlations between N(6)-(carboxymethyl) lysine content, isoelectric point and protein aggregation in glycated milk protein fractions
Özge Dincel Ovidiu Ionut Geicu
16:00 - 16:10 Extraction and Modification of Fungal Chitosan for Medical Applications 16:00 - 16:10 Bioactive Peptides from Soybean meal by Indigenous High shear Membrane integrated Hybrid Bioreactor – Experimental, Kinetics, Process intensification analysis
Debajyoti Bose Arijit Nath
16:10 - 16:20 Numerical and Experimental Study of Microorganism Disruption Using Shock Treatment 16:10 - 16:20 Proteins in Pepper Plants ("{Capsicum annuum}" L.) under Heat Stress
Talal Yusaf Ece Turhan
16:20 - 16:30 Microbial Production of Riboflavin 16:20 - 16:30 Biotechnological improvement of wheat nutrition by substituting the synthetic nitrogen with biologically fixed nitrogen
Bilge Sayın Roxana Horoias
16:30 - 16:40 Enhancement of Cellulose Production by {Gluconacetobacter hansenii} P2A  
Yasar Andelib Aydin
16:40 - 16:50 A step towards the development of an economic sustainable technology for poly (β-hydroxybutyrate): a green plastic
Swati Misra

09:00 - 09:30 Plenary Sessions 2
Chairmen:
Michel Salzet, Juraj Kurajcovic, Tommaso Beccari
Plenary Session 2.1
Spatial and  Temporal MSI and Proteomic studies of rat spinal cord injury: Evidence of Caudal Segment for Possible Therapy Target
Michel Salzet
09:30 - 10:00 Plenary Session 2.2
 Establishment of a photosynthetic animal – just a fiction?
Juraj Krajcovic
10:00 - 10:30 Plenary Session 2.3
Origin of lysosomal enzymes in human cerebrospinal fluid.
Tommaso Beccari
10:30 - 11:00 Coffee Break
  HALL - A
Chairmen:
Aneta Pop, Iuliana Aprodu, Medana Zamfir
  HALL - B
Chairmen: Marius Valeriu Carmaci, Osman Erogul, Jan Tkac
11:00 - 11:30 Lectins in food: friends or enemies? 11:00 - 11:30 Human tissue behavior when submitted to dynamic shocks. Computation methods of mechanical loads and body response 
Aneta Pop Marius Valeriu Cîrmaci
11:30 - 12:00 Spectroscopic and molecular modeling investigations on structural changesof food grade proteins 11:30 - 12:00 Biosensors for ultrasensitive analysis in glycomics and diagnostics
Iuliana Aprodu Jan Tkac
12:00 - 12:30 Biodiversity of lactic acid bacteria from traditional Romanian fermented foods 12:00 - 12:30 Future trends in biomedical engeneering
Medana Zamfir
Osman Erogul
12:30 - 13:30 LUNCH
  Chairmen: Teodor Vintila, Mihaela Begea, Jan Kraic   Chairmen: Edmond Maican, Anca Dinischiotu
13:30 - 14:00 From food versus fuel debate to biotechnology for bioeconomy 13:30 - 14:00 Advances and perspectives in second generation biofuels production
Teodor Vintila Edmond Maican
14:00 - 14:30 Isolation of yeasts with potential of utilization in food biotechnologies 14:00 - 14:30 Nanostructured products between advantage and toxicity
Mihaela Begea  Anca Dinischiotu
14:30 - 15:00 Modified biosynthesis of polyunsaturated fatty acids in transgenic cereals.    
Jan Kraic
15:00 - 15:15 Coffee Break
15:15 - 17:45 HALL A
Chairman: Alexander Kilchevsky, Jan Kraic
HALL B
Chairmen: Jan Tkac, Ana Maria Ciuciu
  Oral Presentations
15:15 - 15:25 Genetic Basis of Tomatо Marker Assisted Selection in Belarus 15:15 - 15:25 Energy potential of biomass residues for its exploitation to produce thermal energy and electricity
Alexander Kilchevsky A. Alkassir
15:25 - 15:35 Commercial production of {Streptococcus thermophilus} for indigenous curd starter culture 15:25 - 15:35 Castor-oil Methyl Ester/Buthanol/Diesel Fuel Blend as an Alternative for Compression Ignition Engines
Shailendra Raghuwanshi Mustafa Ozcanli
15:35 - 15:45 Researches regarding the influence of packaging on the quality of some dairy products 15:35 - 15:45 Converting organic-rich industrial wastewater into biohydrogen through a novel hybrid dark fermentation - photoheterotrophic approach: proof of concept
Daniela Ioana Visoescu Iulian Zoltan Boboescu
15:45 - 15:55 Evaluation of quality parameters in Romanian traditional meat products 15:45 - 15:55 The optimization of Docosahexaenoic Acid Production from waste by Schizochytrium limacinum SR21
Oana Margarita Ghimpeteanu John Chi Wei Lan
15:55 - 16:05 {In vitro} formation of fluorescent milk protein aggregates resulting from UHT treatment and prolonged storage 15:55 - 16:05 Bacterial symbionts enhance photo-fermentative algae hydrogen production
Ovidiu Ionut Geicu Gergely Maroti
16:05-16:15 Cronobacter spp. specific bacteriophages as a tool for food safety 16:05-16:15 Evaluation of CO2 emissions reduction of an administrative building using biomass boiler heating system
Michal Kajsík   M.a. Jaramillo Morán
16:15 - 16:25 Tomato bushy stunt virus} - based vector for transient expression of human G-CSF in {Nicotiana benthamiana} plants 16:15 - 16:25 Evaluating of a micro cogeneration installation of heat and electricity for residential buildings using biomass residues
Shuga A Manabayeva D. Carmona
16:25 - 16:35 The Influence of {Trametes pubescens} Laccase On The {Malus Domestica} Juice 16:25 - 16:35 Automated small-scale enzymatic membrane reactor: Design, control and its applications
Simona Gavrilas Azis Boing Sitanggang
16:35 - 16:45 Transient expression of {Acidothermus cellulolyticus} endoglucanase E1 by a {Tomato bushy stunt virus} – based plant expression vector 16:35 - 16:45 Determination of drying characteristics of biomass residues to be used as a renewable fuel
Shuga A Manabayeva Talal Yusuf
16:45 - 16:55 Evaluation of regenerated lines of wheat for drought tolerance 16:45 - 16:55 Detection of PC12 Cell Line Proliferation on AAO Membranes Using Image Processing Techniques
Assiya Turganbayeva Sevde Altuntas
16:55 - 17:05 Molecular identification of potato varieties on the basis of DNA technology  
Almagul Kakimzhanov
17:05 - 17:15 Phylogeny of {Lens} Taxa based on Morphological and AFLP Markers
Cengiz Toker
17:15-17:25 Plant biotechnology research in Romania – addressing the challenges for sustainable agriculture
Elena Rakosy Tican  

09:00 - 09:30 Plenary Sessions 3
Chair:
Mariapia Viola Magni
Plenary Session 3.1
Morphological analysis of cancer spheroids
James Bown
09:30 - 10:00 Plenary Session 3.2
The biology of micro RNA and its role in pathology
Mariapia Viola Magni
10:00 - 10:30 Plenary Session 3.3
Role of antioxidant phenolic compounds in plant responses to environmental stress
Oscar Vicente
10:30 - 11:00 Coffee Break
  HALL - A
Chairmen: Tudor Viorel Tiganescul, Isabelle Fournier
  HALL - B
Chairmen: 
Lorant Janosi, M.N.V Prasad, Tonci Rezic
11:00 - 11:30 Development of a Novel Instrument For Ex-Vivo and In-Vivo Real-Time Analysis 11:00 - 11:30 Optimization of bioprocess performances for enhancement integrated bioethanol production
Isabelle Fournier Tonci Rezic
  Oral Presentations
11:30 - 11:40 Numerical simulation of fluid flow in CoCr multilayer modulators and the impact of flow lamination on the blood vessel wall affected by aneurism 11:30 - 12:00 Synthesis and investigation of novel small antimicrobial peptides
Costache Victor Lorant Janosi
11:40 - 11:50 Genetic fusions of cfaB-ST toxoid, cssA/B and ltB of Enterotoxigenic "{"E.coli"}" elicit neutralizing serum antibodies that protect immunized animals against ETEC challenge 12:00 - 12:30 Biotechnology of turning toxins to treasure - paradigm shift from remediation to recovery
Narges Zeinalzadeh M.N.V Prasad
11:50 - 12:00 Molecular basis of cell envelope virulence genes among field strain of {Brucella melitensis} isolated in West Bank part of Palestine  
Elena Awwad
12:00 - 12:10 Morphometric study and anatomical position of the mental foramen ({"Foramen mentale"})
Vlad Cristian Dobrea
12:10 - 12:20 Influence of Incubation Length and Temperature on the Efficiency of Magnetic Separation of Cattle Blood Neutrophils
Gabriel Gâjâilă
12:20 - 12:30 Influence of the raw material state on the extractability of organic compounds of Cistanche deserticola in connection with the development of biotechnology processing
Viktoriya Garbovskaya
12:30 - 13:30 LUNCH
13:30 - 15:00 HALL A
Chairman: Dana Tapaloaga, Juraj Krajcovic
HALL B
Chairman: 
Paolo Bartolini, Vasile  Bacila
Selected oral presentations
  Oral Presentations
13:30 - 13:40 A role for glutathione and its biosynthetic genes in Anopheles gambiae insecticide resistance Habibu Abdu 13:30 - 13:40 Molecular cloning, characterization and phylogenetic analysis of pirarucu (Arapaima gigas) FSH and LH beta-subunits
Habibu Abdu Paolo Bartolini
13:40 - 13:50 Dynamic expansion of the adipose tissue: morphometry applications in establishing the distribution of white adipocytes in obesity-induced mice 13:40 - 13:50 Evaluating the impact of operating parameters on biocidal effects of pulsed ultrasound in natural water disinfection
Paul Aurelian Gagniuc Raed A. Al Juboori
13:50 - 14:00 Perspective for commercialization medicinal plant from MANGYSHLAK -FERULA FOETIDA 13:50 - 14:00 Comparative evaluation of bacterial diversity from GM and Non-GM maize rhizosphere
Viktoriya Garbovskaya Naseer Ahmad
14:00 - 14:10 Computerized Morphometry for Evaluation of Diabetic Microangiopathy in Experimentally Induced Diabetes Mellitus Type I and Cardiac Failure 14:00 - 14:10 Phytoremediation potential of hemp ({"Cannabis sativa"} L.): Identification and characterization of two important heavy metals responsive genes
Raluca Ioana Rizac Rafiq Ahmad
14:10 - 14:20 Comparative Electrophoresis Of Serum Proteins Between Healthy Dairy Cows And Dairy Cows Affected By Endometritis 14:10 - 14:20 Comparative study on antimicrobial activity of {Sambucus spp.} plant extracts
Tiberiu Nicolae Constantin Steliana Rodino
14:20 - 14:30 Research on the prevalence of honey bees nosemosis in Arad County 14:20 - 14:30 Metal hyper-accumulators: Mechanisms of hyper-accumulation and metal tolerance
Narcisa Geanina Mederle Abdul Razaque Memon
14:30 - 14:40 Use of immunological, morphometric, and histochemical analyses to investigate filarioids infesting dogs in South-Eastern Romania: preliminary data 14:30 - 14:40 Salt tolerant tomatoes local landraces from Romania – preserving the genetic resources for future sustainable agriculture
Gina Teodora Girdan Radu Liviu Sumalan
14:40 - 14:50 EDTA collyre use in corneal ulcers in dogs 14:40 - 14:50 Diagnosis of activated sludge in the biological treatment of gas emissions
Lia Ion Anna Mazurina
14:50 - 15:00 The Effects of Pathogenic Mechanisms with Long-term Insulin Therapy in Type 1 Diabetes Mellitus Patients on Human Pancreatic β-cells    
Sema Yusufoğlu
15:00 - 15:15 Coffee Break
15:15 - 17:00 HALL A
Chairman:
 Dana Tapaloaga, Juraj Krajcovic
HALL B
  Oral Presentations
15:15 - 15:25 Genetic parameters assessment in a Leghorn hen line  
Iuliana Neagu
15:25 - 15:35 Using molecular tools to investigate the epidemiology of tick-borne diseases in Romania
Mariana Ionita
15:35 - 15:45 Ocular and central nervous system involvement in non-effusive form of feline infectious peritonitis
Catalina Anca Cucos
16:00 - 16:30 Award Ceremony
EBTNA Mariapia Viola Magni Best Oral Presentation
EBTNA Best Poster Presentation
16:30 - 17:00 Best Biotechnology Product Award
Chairmen: Munis Dundar, Colette Creusy, Oscar Vicente
Kevan Gartland

08:30-09:15 VİDEO FORUM -1 / TRAVMA VE ACİL CERRAHİDE LAPARO-ENDOSKOPİNİN YERİ
Oturum Başkanı: Cemalettin Ertekin
Tartışmacılar: Cemalettin Ertekin, Acar Aren, Hakan Güven, Birol Bostancı
Olgu-1: Özofagus perforasyonu
Olgu-2: Akut mekanik intestinal obstrüksiyon
Olgu-3: Pankreatik nekrozektomi
09:15-10:00 YUVARLAK MASA -2 / LAPAROSKOPİK CERRAHİDE ETİK VE MEDİKO-LEGAL SORUNLAR
Oturum Başkanı: Özdemir Aktan
Tartışmacılar: Rasim Gençosmanoğlu, Oğuz Polat, Verda Ersoy
10:00-10:30 KAHVE ARASI
10:30-11:30 PANEL - 5 / GASTROİNTESTİNAL ENDOSKOPİ
Oturum Başkanı: Mehmet Mihmanlı
- İntraoperatif endoskopi uygulamaları – Asım Cingi
-  Endoultrason endikasyonları – Ender Dulundu
-  Polipektomi komplikasyonlarının yönetimi – Hasan Bektaş
-  ERCP komplikasyonlardan kaçınma ve yönetimi – Yaman Tekant
11:30-12:00 KONFERANS - 6 / ENDOSKOPİK-LAPAROSKOPİK CERRAHİ: EĞİTİMİ VE GELECEĞİ
Oturum Başkanı: Cavit Avcı
Konuşmacı: Selman Uranüs
12:00-13:30 ÖĞLE YEMEĞİ / Uydu Sempozyum -3
13:30-14:15 VİDEO FORUM- 2 / LAPAROSKOPİK ANTİ-REFLÜ CERRAHİ
Oturum Başkanı: Levent Avtan
Tartışmacılar: Vahit Özmen, Ömer Günal, Turgut İpek
Olgu-1: (endikasyon hatası)
Olgu-2: (perforasyon, darlık)
Olgu-3: (büyük hernide hiatal krurorafi/kruroplasti)
14:15-15:00 VİDEO PANEL- 2 / ACİL CERRAHİDE LAPAROSKOPİK GİRİŞİMLER
Oturum Başkanı: Cemalettin Ertekin
- Divertikül perforasyonu – Selman Uranüs
- Komplike akut kolesistit – Yaman Tekant
- Peptik ülser perforasyonu – Hakan Güven
- Gebelikte akut karın sendromu – Tayfun Yücel
15:00-15:30 KAHVE ARASI
15:30-16:30 VİDEO PANEL - 3 / TEK KESİDEN LAPAROSKOPİK CERRAHİ
Oturum Başkanı: Mustafa Şahin
- Tek kesiden kolesistektomi – Aydın Alper
- Tek kesiden appendektomi – Şenol Carıllı
- Tek kesiden kolektomi – Hakan Yanar
- Tek kesiden morbid obezite cerrahisi – Umut Barbaros
16:30-17:15 NASIL YAPIYORUM- 2 / ÇEŞİTLİ AMELİYATLARDA FARKLI TEKNİKLER
Oturum Başkanı: Mahmut Müslümanoğlu
- Enerji cihazlarının kullanımı – Ahmet Karamercan
- İntersfinkterik rektum rezeksiyonu – Tunç Yaltı
- Yeni nesil “stapler” cihazlarının kullanımı – Mahir Özmen
17:15-18:00 VİDEO FORUM -3 / LAPAROSKOPİK KOLESİSTEKTOMİDE KOMPLİKASYON YÖNETİMİ
Oturum Başkanı: Sadık Kılıçturgay
Tartışmacılar: Osman Abbasoğlu, Cumhur Yeğen, İlgin Özden, Ekrem Kaya, Feza Ekiz
Olgu-1: Kanama
Olgu-2: Safra yolu yaralanması
Olgu-3: Diğer organ yaralanması
18:00-19:30 ANA SALON
LAPAROSKOPİK BARİATRİK CERRAHİ VİDEO BİLDİRİ OTURUMU
Oturum Başkanları: Umut Barbaros, Halil Coşkun
SALON 1
LAPAROSKOPİK ACİL CERRAHİ SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU
Oturum Başkanları: Acar Aren - Müşvik Hasanlı
SALON 2
LAPAROSKOPİK FITIK CERRAHİSİ SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU - 2
Oturum Başkanları: Özgür Fırat - Hüseyin Uzun
SALON 3
LAPAROSKOPİK BARİATRİK CERRAHİ SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU - 3
Oturum Başkanları: Güner Öğünç - Mehmet Mihmanlı
SALON 4
LAPAROSKOPİK HEPATOPANKREATOBİLİYER CERRAHİ SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU - 2
Oturum Başkanları: Metin Ertem - Birol Bostancı
SALON 5
GASTROİNTESTİNAL SİSTEM ENDOSKOPİSİ SÖZLÜ BİLDİRİ OTURUMU - 2
Oturum Başkanları: Ömer Günal - Neşet Köksal
19:30-20:00 ÖDÜLLERİN AÇIKLANMASI ve KAPANIŞ TÖRENİ